• Русский
  • English
  • Українська

9:00 - 18:00

Часи роботи ПН - ПТ

Facebook

Instagram

Search
 

ВС/КЦС: УМОВОЮ ДЛЯ ПЕРЕХОДУ В ПОРЯДКУ СПАДКУВАННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ОБЄКТИ НЕРУХОМОСТІ, В ТОМУ ЧИСЛІ ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК, ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ Є НАБУТТЯ СПАДКОДАВЦЕМ ЗАЗНАЧЕНОГО ПРАВА У ВСТАНОВЛЕНОМУ ЗАКОНОМ ПОРЯДКУ (ВС/КЦС, № 343/1048/17, 18.03.19)

Альянс Груп > Новини  > ВС/КЦС: УМОВОЮ ДЛЯ ПЕРЕХОДУ В ПОРЯДКУ СПАДКУВАННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ОБЄКТИ НЕРУХОМОСТІ, В ТОМУ ЧИСЛІ ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК, ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ Є НАБУТТЯ СПАДКОДАВЦЕМ ЗАЗНАЧЕНОГО ПРАВА У ВСТАНОВЛЕНОМУ ЗАКОНОМ ПОРЯДКУ (ВС/КЦС, № 343/1048/17, 18.03.19)

ВС/КЦС: УМОВОЮ ДЛЯ ПЕРЕХОДУ В ПОРЯДКУ СПАДКУВАННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ОБЄКТИ НЕРУХОМОСТІ, В ТОМУ ЧИСЛІ ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК, ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ Є НАБУТТЯ СПАДКОДАВЦЕМ ЗАЗНАЧЕНОГО ПРАВА У ВСТАНОВЛЕНОМУ ЗАКОНОМ ПОРЯДКУ (ВС/КЦС, № 343/1048/17, 18.03.19)

спадкування неоформленої землі

Фабула судового акта: Рішенням сільської ради затверджено технічну документацію   із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та передано у власність  відповідача земельні ділянки загальною площею   0,2829 га.

Ці обставини, а також той факт, що померлому батькові позивача, «належали земельні ділянки площею 0,7 га (0,25 га – для обслуговування житлового будинку, 0,45 га – для ведення особистого селянського господарства) на території … сільської ради …, батько позивача заповів все своє майно» позивачеві і стали підставою для подання позову про визнання недійсними і скасування вказаного рішення сільської ради та свідоцтв про право власності на земельні ділянки. Як видно з матеріалів справи, в якості доказів порушення своїх прав позивач зазначає, зокрема, наявність рішенням сільської ради про надання спадкодавцю у постійне користування 0,1 га, а також факт сплати позивачем земельного податку за спірні земельні ділянки.

Незважаючи на наведену мотивацію, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, з чим погодились як апеляційний суд, так і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду.

Постанова ВС/КЦС мотивована тим, що умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об’єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку.

Адже, відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України). Відповідно до ч. 1  ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Таким чином за висновком ВС/КЦС, – якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.

Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності відповідних юридичних фактів у їх сукупності, зокрема, ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

Суд також зауважив, що факт сплати позивачем земельного податку за спірні земельні ділянки, який на думку позивача підтверджує отримання ним у спадок цього майна,  не заслуговує на увагу, оскільки сплата податку не свідчить про набуття права власності на майно, зокрема на земельну ділянку.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.