• Русский
  • English
  • Українська

9:00 - 18:00

Часи роботи ПН - ПТ

Facebook

Instagram

Search
 

ВС/КЦС:БАТЬКИ ЗОБОВЯЗАНІ УТРИМУВАТИ ПОВНОЛІТНЮ ДИТИНУ, ЯКА ПРОДОВЖУЄ НАВЧАТИСЯ ПІСЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ПОВНОЛІТТЯ НЕЗАЛЕЖНО ВІД ФОРМИ НАВЧАННЯ ДО ДОСЯГНЕННЯ НЕЮ ВІКУ, ЩО Є МЕНШИМ 23 РОКІВ (ВС/КЦС,справа № 644/3610/16-ц,17.04.19).

Альянс Груп > Новини  > ВС/КЦС:БАТЬКИ ЗОБОВЯЗАНІ УТРИМУВАТИ ПОВНОЛІТНЮ ДИТИНУ, ЯКА ПРОДОВЖУЄ НАВЧАТИСЯ ПІСЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ПОВНОЛІТТЯ НЕЗАЛЕЖНО ВІД ФОРМИ НАВЧАННЯ ДО ДОСЯГНЕННЯ НЕЮ ВІКУ, ЩО Є МЕНШИМ 23 РОКІВ (ВС/КЦС,справа № 644/3610/16-ц,17.04.19).

ВС/КЦС:БАТЬКИ ЗОБОВЯЗАНІ УТРИМУВАТИ ПОВНОЛІТНЮ ДИТИНУ, ЯКА ПРОДОВЖУЄ НАВЧАТИСЯ ПІСЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ПОВНОЛІТТЯ НЕЗАЛЕЖНО ВІД ФОРМИ НАВЧАННЯ ДО ДОСЯГНЕННЯ НЕЮ ВІКУ, ЩО Є МЕНШИМ 23 РОКІВ (ВС/КЦС,справа № 644/3610/16-ц,17.04.19).

аліменти на навчання

Фабула судового акта: В цій справі про стягнення аліментів Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду касаційну скаргу позивачки задовольнив частково, – скасувавши рішення районного суду та ухвалу апеляційного суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо стягнення з батька позивачки аліментів щомісячно до закінчення навчання останньої у вищому навчальному закладі.

ВС/КСЦ (Суд) задовольнив позовні вимоги  про стягнення аліментів та стягнув з відповідача на користь дочки аліменти з 01 вересня 2016 року у розмірі 800 грн щомісячно до закінчення нею навчання але не більше ніж до досягнення 23-х років.

Отже, Суд визнав хибними висновки судів попередніх інстанцій про те, що навчаючись на заочному відділенні, повнолітня позивачка має можливість працювати та заробляти собі на життя, що знімає з батьків обов`язок її утримання.

Обгрунтовуючи своє рішення, Суд зазначив, що за правилами ч. 1 ст. 199 СК України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Правовідносини щодо утримання батьками повнолітніх дочки, сина регулюються главою 16 СК України, яка, зокрема, передбачає обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, у спосіб сплати аліментів (статті 199, 200, 201 СК України). При визначенні розміру аліментів мають бути враховані вартість навчання, вартість підручників, проїзду до навчального закладу, проживання за місцем його знаходження.

Відповідно до п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: 1) досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; 2) продовження ними навчання; 3) потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; 4) наявність у батьків можливості надавати таку допомогу (батьки самі мають бути працездатними та мати такий заробіток, який дозволив би їм утримувати себе та свою повнолітню дитину).

У зв’язку з темою, яка стала предметом розгляду цієї судової справи, варто зауважити, що останнім часом Верховний Суд неодноразово формував правові висновки, що, безумовно, мають впливати на правильне вирішення подібних справ.

Так, в постанові від 08.02.18 у справі № 205/1302/16-ц Суд зазначав – «…аліменти стягнуто судом саме на час навчання, тривалість якого може змінюватися (зокрема у випадку відрахування з ВНЗ чи інших підстав) та буде контролюватися в межах процедури виконавчого провадження, а встановлений судом період стягнення аліментів до 23-річчя дитини, є преклюзивним та має на меті захист прав відповідача у випадку продовження навчання дитини після досягнення нею вказаного віку».

В постанові від 08.08.18 у справі № 643/14115/16-ц Суд зауважив – «у разі якщо повнолітня дитина потребує матеріальної допомоги у зв’язку з навчанням до досягнення двадцяти трьох років, зазначені правовідносини регулюються статтею 199 цього Кодексу,  правила статті 185 СК України до цих правовідносин не застосовуються».

В постанові від 23.01.19 у справі № 346/103/17 Суд дійшов висновку, що відповідач не звільняється від обов’язку сплачувати аліменти під час перебування повнолітньої дитини на канікулах оскільки цей час входить в період навчання.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.