• Русский
  • English
  • Українська

9:00 - 18:00

Часи роботи ПН - ПТ

Facebook

Instagram

Search
 

Новели в законодавстві щодо стягнення аліментів

Альянс Груп > Новини  > Новели в законодавстві щодо стягнення аліментів

Новели в законодавстві щодо стягнення аліментів

алименты 752x501

Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України утримання дитини є обов’язком батьків. При невиконанні даного обов’язку одним із батьків у іншого (з яким проживає дитина) виникає право звернутись до суду та зобов’язати сплачувати аліменти на утримання дитини до досягнення нею повноліття, а у випадку навчання у ВНЗ – до закінчення навчального закладу.

2017 рік відзначився роком реформ  у сфері законодавства, що стосується стягнення аліментів. Зокрема, першим етапом було прийняття  Закону № 2037-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів». від 17.05.17 р., який набув чинності 08 липня 2017 року суттєво змінює норми Сімейного та Цивільного процесуального кодексів (далі – СК, ЦПК) та одного із законів. Другий етап змін  Закону України № 2234-VIII від 07.12.2017 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який набрав чинності 6 лютого 2018 року, зокрема в частині посилення  відповідальності неплатників аліментів.

Однією з найважливіших новацій першого етапу змін  є те, що одержані на дитину аліменти є її власністю. Раніше вони були власністю того з батьків, на ім‘я кого вони виплачувались, і визначено, що використання аліментів має бути виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини, причому неповнолітній дитині надано право участі ними розпоряджатися. Також збільшено мінімальний розмір аліментів з 30 % прожиткового мінімуму до 50 %  прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Відтепер, аліменти можна стягнути в наказному провадженні без виклику та повідомлення сторін,  звернувшись  до місцевого суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів. При цьому,  позивачі у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів звільняються від  сплати судового збору.

Українське законодавство дає вибір стягувачу самостійно визначити спосіб  стягнення аліментів,  це:  або у частці від доходу (заробітку) боржника, або у твердій грошовій сумі.

Другий етап змін  стосується тих боржників, в яких наявна заборгованість з виплати аліментів понад 6 місяців. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачеві право на звернення до органів досудового розслідування із заявою про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

З набранням чинності Закону, державний виконавець отримав право складати протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України і направляти його до суду для застосування до боржника адміністративної  відповідальності у вигляді суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховуватимуть плату за виконану ним роботу. Відповідно до вимог статті 325-4 КУпАП України, у разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, строк невиконаних суспільно корисних робіт може бути замінений адміністративним арештом.

Одночасно із набранням чинності Законом, на сайті Міністерства юстиції запрацював  Єдиний реєстр боржників з виплат аліментів .

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.